Larnaka Kypr
Larnaka.cz Larnaka Kypr Kypr Larnaka Larnaka Dovolená Kypr Dovolená Kypr Zájezdy Larnaka Zájezdy Larnaka Larnaca Larnaca Odkazy Odkazy

Larnaka

Larnaka, je bránou do Kypru. Je to vlastně první místo, které návštěvník spatří při návštěvě ostrova, a to proto, že je zde letiště.
Larnaca je jedním z nejvýznamnějších měst Kypru - je centrem turismu, hostí letiště i přístav. V místní zátoce je zbudována kouzelná promenáda lemovaná palmami, restauracemi a hospůdkami, která představuje typickou dovolenkovou idylu. Larnaka
Současná Larnaca je postavena na místě starověkého Kitionu - starého města, jehož trosky lze najít asi kilometr od centra. K jeho existenci se vztahuje také larnacké archeologické muzeum se sbírkou keramiky ze starověkého Kitionu, dále neolitické sídliště Hirokitia nacházející se nedaleko Larnaky. To je jedním z nejvýznamnějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří a je chráněno mezinárodní organizací UNESCO. Oblast Larnaka Salt Lake (Larnacké slané jezero) je v zimě je domovem tisíců plameňáků, v létě však vysychá a zůstává na něm jen vrstva soli.

Dovolená v Larnace
Místní pláže jsou tmavší, s jemnějším pískem, místy s oblázky nebo drobnými kamínky. Moře Larnaky se pyšní čistě průzračnou vodou. Je zde k dispozici venkovní a kryté bazénz, dětská brouzdaliště a hřiště, tenisové kurty, stolní tenis, biliár, sauna, jacuzzi, fitness, masáže, potápění a další vodní sporty. Ze zdejšího přístavu se vyjíždí na okružní plavby po Středozemním moři.

Nabídky dovolená Larnaka

Historie Larnaky

První osadníci ostrova se usadili právě nedaleko Larnaky. Město bylo založeno někdy mezi 11. a 14. stoletím před naším letopočtem. Mělo velký přístav sloužící k vývozu mědi a ostatních kovů vytěžených v pohoří Troodos. Město prošlo hrůzným ničením Peršanů v řecko-perské válce.
Kimon z Athén přijel do Larnaky roku 450 před naším letopočtem, zemřel ale ještě před vstupem do města. Známý athénský filozof Zenon z Kitionu se narodil právě v Larnace.
Lazarus přinesl do Larnaky křesťanství a stal se prvním knězem ve městě. Současná Larnaka byla vybudována na místě starověkého Kitionu. Zbytky starého města naleznete v areálu Areal II, asi 1 km od centra města. Nápisy a štítky vám přiblíží historii města a popíšou archeologické nálezy a jejich hodnotu. Dnes je Larnaka důležitým turistickým centrem.V zátoce Larnaka je vybudována spousta hotelů a restaurací. Larnaka je domovem pro mnoho cizinců. Žijí zde uprchlíci z Libanonu, kteří sem přišli kvůli nepokojům v jejich zemi v osmdesátých letech. Cizinecké vlády užívaly raději Larnaku jako základnu pro svoje konzulátní úřady, než méně přístupnou Lefkosii. V archeologickém muzeu je shromážděna sbírka keramiky nalezené v ruinách starověkého Kitionu. Je tu zrekonstruovaná hrobka z Hirokitie a románské skleněné výrobky. Hirokitia bylo neolitické sídliště již od 7. do 4. tisíciletí před n. l. Je jedním z nejdůležitějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří. V současnosti je odkryta jen část naleziště, které je pro budoucnost velmi významné nejen z hlediska archeologie.

Online dovolená Larnaka

Okolí Larnaky a výlety

V této oblasti si přijdou na své, ostatně jako na celém Kypru, milovníci archeologie.
U vesnice Kiti ležící jižně od Larnaky stojí kostel z 11. století Panagia Angeloktisti. Původně stál na místě kostel pocházející již z 5. století . V překladu znamená název kostela „vybudován anděly“. Naleznete v něm dochovanou mozaiku ze 6. století, která byla objevena až v roce 1952. Znázorňuje Pannu Marii s Ježíškem a anděla Gabriela a Michaela.
Na půl cesty mezi Larnacou a Limassolem se ukrývá v nadmořské výšce 668 m klášter Stavrovouni. Je pravděpodobně nejstarším klášterem na Kypru. Roku 327 ho prý založila císařovna Helena. Uložila v něm úlomek ze svatého kříže Kristova, který přivezla ze své poutě v Jeruzalémě. Ženy nemají do kláštera přístup. Fanoušci archeologie by měli navštívit místo pocházející z neolitické doby – Hirokitiu. Hirokitia je chráněna mezinárodní organizací UNESCO. Patří totiž mezi první sídliště na světě. Obyvatelé Hirokitie zde žili v blátěných chatrčích. Předpokládá se, že přišli z Anatolie v Libanonu. Můžete zde vidět velkou stěnu, za kterou se ukrývá 60 domků, které tu byly objeveny.
Pano Lefkara a Kato Lefkara jsou horské vesničky velmi důležité pro vývoz a dovoz zboží. Při procházce vesnicí vás budou pozorovat ženy sedící před dveřmi svých domků. Najdete zde muzeum tradičních výšivek a kovářského opracování stříbra (Traditional Museum of Embroidery a Silver-Smithing), které určitě stojí za návštěvu.
Kousek od vesničky Pyrga stojí královská kaple - Chapelle royale, která je zasvěcená Svaté Kateřině. Byla postavena roku 1421 latinským králem Janusem. Uvnitř kaple se nachází fascinující fresky znázorňující Lazara, poslední večeři Ježíše apod.

Dovolená Larnaka

Letenky | Dovolená Chorvatsko | Dovolená ČR
Last minute Kypr
18.01.2018
Last minute Larnaka
Last minute zájezd do letoviska Larnaka. Hotel Lordos Beach se nachází v centru turistické oblasti „Dhekelia“, která je jednou z nejhezčích částí Larnaky. Samotné centrum Larnaky je vzdáleno cca 9 km. Hotel je postaven uprostřed veliké zahrady přímo u písečné pláže

Objednat last minute Larnaka

18.01.2018
Last minute Limassol
Nedávno zrekonstruovaný hotel Navarra je postaven v klasickém kyperském stylu v zahradě a je situován v klidnější části letoviska Limassol zvané Agios Tychonas. Písčito – oblázková pláž je vzdálena od hotelu cca 150m.

Objednat last minute Limassol

18.01.2018
Last minute Ayia Napa
Luxusní hotel Aeneas leží asi dva kilometry od centra letoviska, nádherná písčitá pláž zálivu Nissi Bay je vzdálena cca 100 m přes místní komunikaci. Soubor hotelových budov a bungalovů je rozmístěn kolem největšího bazénu v Evropě .

Objednat last minute Ayia Napa

Kontakt
Doména Larnaka.cz je na prodej.
Nabídky zasílejte na email domena@debant.cz