Larnaka Kypr
Larnaka.cz Larnaka Kypr Kypr Larnaka Larnaka Dovolená Kypr Dovolená Kypr Zájezdy Larnaka Zájezdy Larnaka Larnaca Larnaca Odkazy Odkazy

Kypr

Kypr, oficiálním názvem Kyperská republika, je stát ležící na stejnojmenném ostrově ve východní části Středozemního moře. Hlavní město je Nikósie. Geograficky je Kypr přiřazován k Asii; politicky, historicky a kulturně pak spíše k Evropě. Od 1. května 2004 je Kypr součástí Evropské unie. Od 1. ledna 2008 byla nahrazena kyperská libra eurem.


Kypr
Oficiální název: Kyperská republika
Hlavní město: Lefkosia
Rozloha: 9250 km2
Počet obyvatel: 771657
Hustota zalidnění: 92 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 2 h (+ 3 h v létě)
Administrativní dělení: 6 distriktů (fakticky dvě oddělené části)
Nezávislost od: 16. srpna 1960
Úřední jazyk: řečtina, turečtina
Rozloha vodní plochy: 10 km2
Rozloha pevniny: 9240 km2
Délka pobřeží: 648 km

Online zájezdy Kypr

Historie Kypru

Kyperské království
Hlavní článek: Kyperské království Na Kypru v letech 1191–1489 existoval křižácký stát, založený Richardem I. Po pádu ostatních křižáckých států byl ostrov nakonec prodán Benátkám.

Osmanská a Britská nadvláda
Roku 1571 získala ostrov Osmanská říše. V 19. století začal postupně narůstat řecký nacionalismus. Řekové toužili po spojení ostrova s Řeckem. V roce 1878 ostrov získali Britové, kteří se zde udrželi do roku 1960.

Nezávislost a občanská válka
Kypr získal nezávislost v roce 1960 odtržením se od Velké Británie. Rok po získání nezávislosti se rozhořel konflikt mezi Řeky a Turky. Mezi oběma národy byla OSN stanovena nárazníková zóna tzv. zelená linie. V roce 1974 proběhl v jižní, řecké části ostrova vojenský puč, který mohl znamenat její spojení z Řeckem. Turecko odpovědělo invazi na severovýchodní část ostrova. Byl ustanoven separatistický stát, který se roku 1983 prohlásil nezávislou republikou, jež byla doposud uznána pouze Tureckem. Oba státy stále odděluje „zelená linie“ hlídaná vojsky OSN.

Referendum o sjednocení 2004
V roce 2004 bylo uspořádáno referendum o sjednocení ostrova, které, pokud by bylo přijato, by vytvořilo Sjednocenou kyperskou republiku, která by následně vstoupila do Evropské unie. Ačkoli byl Annanův plán v severní části přijat 65 % hlasů, byl zamítnut řeckou částí Kypru, kde se proti sjednocení ostrova postavilo 76 % obyvatel.

Online dovolená Kypr

Letenky | Dovolená Chorvatsko | Dovolená ČR
Last minute Kypr
18.01.2018
Last minute Larnaka
Last minute zájezd do letoviska Larnaka. Hotel Lordos Beach se nachází v centru turistické oblasti „Dhekelia“, která je jednou z nejhezčích částí Larnaky. Samotné centrum Larnaky je vzdáleno cca 9 km. Hotel je postaven uprostřed veliké zahrady přímo u písečné pláže

Objednat last minute Larnaka

18.01.2018
Last minute Limassol
Nedávno zrekonstruovaný hotel Navarra je postaven v klasickém kyperském stylu v zahradě a je situován v klidnější části letoviska Limassol zvané Agios Tychonas. Písčito – oblázková pláž je vzdálena od hotelu cca 150m.

Objednat last minute Limassol

18.01.2018
Last minute Ayia Napa
Luxusní hotel Aeneas leží asi dva kilometry od centra letoviska, nádherná písčitá pláž zálivu Nissi Bay je vzdálena cca 100 m přes místní komunikaci. Soubor hotelových budov a bungalovů je rozmístěn kolem největšího bazénu v Evropě .

Objednat last minute Ayia Napa

Kontakt


Doména Larnaka.cz je na prodej.
Nabídky zasílejte na email domena@debant.cz

Odkazy


Kypr - další informace